Ekologická daň

Kde najít emisní limit?

ekologická daň


Emisní limit ve velkém technickém průkazu v kolonce 16 pod EU č. nebo V.9 EHS/ES

Ekologickou daní se rozumí poplatek, který se platí při registraci (přeregistraci) motorového vozidla. Tato zákonná povinnost vznikla v roce 2009 novelou zákona o odpadech 383/2001 paragraf 37e, přesné znění naleznete ZDE. Je nutno si připomenout, že ekologická daň byla zavedena parlamentem ČR na žádost Evropské unie a stala se jakýmsi přílepkem zákona o odpadech. Původní návrh novely zákona totiž ještě poplatky za ekologickou likvidaci neobsahoval, do návrhu ho zapracovalo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím poslaneneckého výboru pro životní prostředí. Příjmy z této daně mají posloužit na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Kdo hradí ekologickou daň

Ekologickou daň hradí vždy osoba na kterou se vozidlo registruje. Až na výjimky není podstatné jakým způsobem došlo k převodu vozidla. Často se trochu zkresleně uvádí že poplatek hradí „kupující“, tato povinnost však nezaniká ani převodem vozidla prostřednictvím „darovací smlouvy“.
Výjimku z platby ekologické daně tvoří držitelé průkazu ZTP a osoby, u kterých dochází k registraci v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů, viz – výjimky z platby daně

U jakých vozidel se platí ekologická daň

Poplatek platí pro motorová vozidla skupin M1 a N1, tedy „dvoustopá“ osobní a užitková vozidla jejichž max. hmotnost nepřekračuje 3,5 tuny.

Kdy se ekologická daň neplatí

Ekologická daň se platí pouze jednou u každého registrovaného vozidla, pokud byl již v minilosti poplatek uhrazen (ne osvobozen kvůli dědictví nebo ZTP) jsou již další registrace tohoto vozidla bez poplatku. Poplatek se dále neplatí v případě výjimek ze zákona (ZTP, majetkové vypořádání – pouze pro prvního majitele)

Jaká je výše poplatku

Výše ekologická daňe se odvíjí od plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech v souladu s právními předpisy Evropských společenství 31g) ve výši a) 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2, b) 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1, c) 10 000 Kč v případě nesplnění mezních hodnot emisí podle písmene a) nebo b). Bližší informace a tabulku pro zjištění výše poplatku najdete na stránce tabulka a ceník.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

322 komentářů u „Ekologická daň

 1. Dobrý večer,včera jsem zakoupila vozidlo peugeot 206 od mladé rodiny která to auto cca před rokem a půl koupila od pána co má ZTP s tím že mi pani tvrdila že eko je hrazeno ….a já jsem si toho nevšimla a auto koupila s tím vědomím že je eko uhrazeno .Ve TP velkém je uvedeno že poplatek na podporu sběru zpracování vybr.autovraků…..nebyl vybrán -vlastník je držitelem ZTP. Mám dotaz zda při převodu budu platit ekologickou dan a kolik? auto je vyrobeno roku 2000a v TP je EHS/ES 96/69 . . DÍKY ZA ODPOVĚD. A když budu chtít auto přepsat tak mi pán s průkazem ZTP musí poslat plnou moc že souhlasí s převodem jeho automobilu na mne že ano? Děkuji moc.

 2. Dobrý den,
  mám dotaz?
  Jak je to s placením eko daně za vozidlo?
  Baička zdědila auto po Dědovi. Oba mají průkaz ZTP. Děda auto koupil v roce 2002 a babi ho zdědila v roce 2010 kdy už se řešila eko daň. Dnes by auto ráda prodala, ale nevím jak je to s dalším prodejem a placením eko poplatku? Je osvobozen či ne?
  Předem děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s darováním osobního automobilu otcem dceři. Zda při přepisu do mého vlastnictví musím platit ekologickou daň, vztahovalo by se to i k tomu, že by mi ho daroval?
  Převod potřebuji kvůli parkovacím zónám.
  Děkuji za odpověď
  Jana

 4. Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli se bude platit eko poplatek u vozidla:
  5.1.2011 prihlaseno na drzitele ZTP „prvni majitel“
  10.7.2012 prihlaseno na „druheho“ majitele (eko neuhrazeno, jelikoz byl predchozi vlastnik drzitel ZTP)
  8.1.2014 prihlaseno na „tretiho“ majitele (prihlaseno po platnosti novely zakona od 1.10.2013) eko poplatek neuhrazen, nebot neni zapsano v TP jeho uhrazeni.
  Moje otazka zni: Budou, nebo maji pravo urednici po „ctvrtem“ majiteli vymahat zaplaceni eko poplatku?
  Dekuji za odpoved.

Napsat komentář