Kdo ekologickou daň neplatí?

Ačkoliv se zákon o ekologické dani zdá na první pohled naprosto nekompromisní, několik výjimek přece jenom má. Standardní majitel standardního vozu však na tyto výjimky jenom málokdy dosáhne. Pojďme si tedy společně představit, které to jsou. Některé se totiž týkají jak samotný osob, tedy těch, kteří jdou vůz přihlašovat. Jiné se zase týkají pouze samotných vozů bez ohledu na to, kdo je kupuje.

Začneme-li tedy u samotných osob, od platby ekologické daně jsou osvobozeni všichni držitelé průkazu ZTP a ZTP/P. Ti tak mohou skutečně bez jakékoliv obavy koupit i starší vůz, včetně emisní kategorie EURO 0. Při jeho přihlašování se však musí prokázat svým příslušným průkazem, kdy je jim poté daň odpuštěna. Tato výjimka samozřejmě platí, i pokud si kdykoliv v budoucnu pořídí další vůz. I u něho jim bude tato daň odpuštěna, a to v celé výši.

Srovnávač povinného ručení – ušetřete na povinném ručení
 

ekodaň

Druhou skupinou osob, na které se platba ekologické daně nevztahuje, jsou ti, kteří získali vůz v rámci majetkového vyrovnání. Jedná se pouze o ten jediný vůz nebo vozy, který na sebe žadatel přeregistrován právě z důvodu rozvodu se současným partnerem. Za jakýkoliv další vůz, který si tato osoba běžně zakoupí, již daň odvézt musí. Tato výjimka byla ustanovena hlavně z toho důvodu, aby samotné majetkové vyrovnání neudělalo takzvaně „více škody, než užitku“. V případě skutečně starých vozů, které již mají minimální cenu, by se platba této daně nejenom nevyplatila, ale daná osoba by mohla i tratit.

Do dalších výjimek již spadají pouze vozidla jako taková, a to určených skupin. Jelikož těch je velké množství, raději na to při popisu této výjimky půjdeme obráceně. Tak tedy, ekologická daň se platí pouze u vozidel z kategorie M1 a N1, a to pouze v případě, že jejich hmotnost uvedená v technickém průkazu nepřekračuje 3,5 tuny. Všechna ostatní vozidla jsou od této ekologické daně osvobozena. Týká se to tedy především nákladních automobilů, autobusů, traktorů či jiných dopravních prostředků, které na našich silnicích jezdí.

Srovnání povinného ručení – přehledné srovnání nabídek
 

ekodaň

Další skupinou vozů, na které se platba ekologické daně nevztahuje, jsou veteráni. I zde však platí poměrně zajímavá pravidla. Daň se neplatí pouze v případě, že je dané vozidlo vedeno právě v registru historických vozidel. Pokud jen tedy prodáno, nový majitel z něho daň neplatí. Pokud by však bylo vedenou v běžném registru motorových vozidel, tato výjimka se na něho již nevztahuje. Ačkoliv řada majitelů se to snaží vyřešit převodem právě do historického registru, není to z hlediska zákona možné. Je totiž nejprve nutné vyřazení vozidla z toho motorového, a následné zapsání do historického. Aby však mohl být vůz vyřazen, je potřeba doklad o jeho likvidaci. I takto mohou bohužel vypadat některé naše zákony. Naštěstí existuje několik kliček, pomocí kterých lze tento krok uskutečnit.

CLOSE
CLOSE