Povinné ručení

Povinné ručení – proč ho musíme mít a k čemu slouží?

Pokud si koupíme auto, čeká nás v následujících hodinách nebo dnech povinnost uzavřít na něho pojistku. Tu ze zákona musí sjednat každý majitel, popřípadě provozovatel auta. Jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, laicky řešeno povinné ručení. Prvně se podívejme na to, k čemu vlastně slouží.

Ochrání naši peněženku

Nehodu může způsobit každý z nás, bez ohledu na to, jak zkušeným řidičem je. A právě ve chvíli, kdy poničíme jiný vůz, nemovitost či jiný majetek, nebo dokonce daným osobám poškodíme zdraví, přichází na řadu pojistka. V rámci ní vše nahlásíme jako pojistnou událost a již se téměř nestaráme o to, jak to s náhradou škody dopadne. Nemusíme tak platit dané výdaje z vlastní kapsy, jelikož vše zaplatí pojišťovna. Stejné je to i ve chvíli, kdy někdo nabourá nás. V takovém případě přichází na řadu viníkovo povinné ručení.

Spolu s platbou za škody je třeba dodat, že se změnou občanského zákoníku začaly platit nové postupy. Ty se týkají škod na zdraví. Zatímco v minulosti se vše posuzovalo podle tabulek, dnes dochází k domluvě mezi poškozeným a pojišťovnou na individuální bázi – bez omezení částek. Pokud se však neshodnou, o výši odškodnění rozhoduje soud.
V čem nám povinné ručení nepomůže?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že povinné ručení zaplatí škody i na jeho autě. Je to samozřejmě omyl, protože se vztahuje pouze na poškozené. Pokud nabouráme a chceme zaplatit i naše vlastní škody, je třeba mít uzavřeno havarijní pojištění. Přesto jedním dechem dodáváme, že to nemusí platit vždy. Mnoho pojišťoven své nabídky rozšiřuje i na rizika srážky se zvěří, nebo přírodní živly. V těchto případech tak může při splnění daných podmínek pojišťovna hradit i opravu našeho auta.
Jak je to s cenami?
Rostou. A to nejenom v důsledku úprav, které jsou spojeny s odškodňováním, ale i v důsledku toho, že jsou pojišťovny povinny více přispívat na hasiče a zdravotníky, kteří tak snižují následky konkrétních nehod. Velký vliv na ceny ale má i cenová politika konkrétní pojišťovny, kdy se jednotlivé pojistky v rámci stejných parametrů lišit i o několik tisíc korun ročně. Ideální je tedy ceny porovnávat a vybírat tu nejvýhodnější variantu.
Podle čeho správnou pojistku vybrat?
Jak jsme zmínili, rozhodně by měla hrát vliv cena, ale také to, co za ni dostaneme. Důležitou roli hrají limity – tedy částky, které budou v případě nehod maximálně vyplaceny. Do všeho se vkládají tuzemské zákony, které určují minimální limit plnění 35 miliónů korun jak na zdraví, tak na majetku. Vhodné je ale volit více.
Stejně tak by nás měla zajímat ale i stabilita a reference konkrétní pojišťovny, nebo služby, které můžeme získat navíc – třeba pojištění předního skla, asistenční služby, nebo již zmíněné riziko srážky se zvěří. Tím i dané pojistky výrazně stoupá poměr cena / výkon. Porovat jednotlivé nabidy pojišťoven můžete na: Porovnání povinného ručení

Rate this post