Ekodaň

Ekologickému poplatku se u staršího vozu většinou nevyhneme Když v roce 2009 začal v naší republice platit zákon o ekologické dani, rozhodně to řadu lidí nenechalo klidnými. Celý zákon však nebyl z hlavy našich politiků, ale doslova nás k němu dotlačila evropská unie s cílem omezení starších vozidel, které nesplňují aktuální přísné emisní limity. Veškeré ekologické poplatky, které si tímto způsobem vyberou, poté slouží především k podpoře ekologické likvidace všech autovraků.

Výše eko poplatku je samozřejmě různé a odvíjí se od hodnot emisí ve výfukových plynech. Tato hodnota by měla být uvedena přímo v technickém průkazu. Dle této hodnoty je poté vozidlo zařazeno do příslušné kategorie, které se označují EURO 0EURO 5. Veškeré limity a hranice jednotlivých kategorií jsou uvedeny přímo v daném zákoně.

Srovnávač povinného ručení – ušetřete na povinném ručení
 

ekodaň

Řadu lidí samozřejmě nejvíce zajímá, jaké částky se za jednotlivé skupiny platí. Možná vás překvapí, že nejsou nijak malé. Ta nejvyšší částka se samozřejmě platí za kategorii EURO 0 a činí rovných 10 000 Kč. O polovinu méně je to u kategorie EURO 1 a kategorie EURO 2 je účtována částkou 3000 Kč. Do zbývající kategorie spadají vozy, které již přísnější limity bez problémů plní a tak se na ně tato ekologická daň nevztahuje. Dle posledních informací však ministerstvo chystá další změny, které by mělo tyto částky výrazně zvýšit.

Důvodem proč zavedení této daně mnoho lidí pohoršilo je i neprodejnost některých vozů, především těch v kategorii EURO 0 a 1. Přestože ještě mohou mít hodnotu několika tisíc korun, novému majiteli se je již nevyplatí kupovat, jelikož je to právě on, který musí daň zaplatit. Ta se totiž platí při samotném přepisu vozu na novou osobu. Ačkoliv se to řada lidí snaží obcházet, ne vždy je to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Kvůli těmto platbám jsou tak majitelé starých vozů nepřímo tlačeni k tomu, aby svůj vrak nechali zlikvidovat. K tomu je motivují i některá autovrakoviště, která dokonce nabízejí odměny tomu, kdo nechá vůz zlikvidovat právě u nich. Majitel tak může mít alespoň nějakou útěchu, že pokud vůz neprodal, získá za něho alespoň nějaké peníze.

Srovnání povinného ručení – přehledné srovnání nabídek
 

ekodaň

Díky tomuto zákonu se tedy vyplatí být při koupi maximálně obezřetní a nechat si od prodávajícího ukázat technický průkaz, podle kterého zjistíme, do které kategorie vůz spadá. Mohlo by nás totiž čekat velmi nepříjemné překvapení v momentě, kdy bychom vůz chtěli přihlásit. To bez zaplacení této daně není možní. Snad jedinou útěchou je situace, kdy tuto daň zaplatil již někdo před námi, tedy původní majitel vozu. V těchto případech ji má vůz již zaplacenu, a není tak nutné ji platit znovu. Tím však výčet výhod končí. Kupujeme-li starší vůz, je nezbytné s touto částkou počítat již při samotné koupi. Ideálně požádat prodávajícího o tuto slevu, čímž se vše alespoň vykompenzuje.

CLOSE
CLOSE