Nízkoemisní zóny v České republice

Po vzoru evropských měst jako jsou Paříž, Berlín, Kolín nad Rýnem nebo Mnichov se o zavedení nízkoemisních zón uvažuje i v řadě českých měst velmi pravděpodobně se první na řadu dostane Praha. O zavedení však uvažuje i řada dalších měst potýkajících se se znečištěním v centrech měst například Brno a Ostrava.

V případě emisních zón bývá do center měst umožněn vjezd pouze vozům splňující určitou emisní normu EURO, takové omezení může být buď trvalé, nebo závislé na aktuální míře znečištění ovzduší. Zpravidla je nutné si koupit emisní plaketu podle normy, kterou váš automobil splňuje. Nejlépe na tom jsou samozřejmě elektromobily a vodíkové automobily následované hybridy.

V České republice byl zákon o ochraně ovzduší schválen už v roce 2012. Aktuální informace o nízkoemisních zónách najdete na stránkách ministerstva životního prostředí.

Povinné ručení

Povinné ručení – proč ho musíme mít a k čemu slouží?

Pokud si koupíme auto, čeká nás v následujících hodinách nebo dnech povinnost uzavřít na něho pojistku. Tu ze zákona musí sjednat každý majitel, popřípadě provozovatel auta. Jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, laicky řešeno povinné ručení. Prvně se podívejme na to, k čemu vlastně slouží.

Ochrání naši peněženku

Nehodu může způsobit každý z nás, bez ohledu na to, jak zkušeným řidičem je. A právě ve chvíli, kdy poničíme jiný vůz, nemovitost či jiný majetek, nebo dokonce daným osobám poškodíme zdraví, přichází na řadu pojistka. V rámci ní vše nahlásíme jako pojistnou událost a již se téměř nestaráme o to, jak to s náhradou škody dopadne. Nemusíme tak platit dané výdaje z vlastní kapsy, jelikož vše zaplatí pojišťovna. Stejné je to i ve chvíli, kdy někdo nabourá nás. V takovém případě přichází na řadu viníkovo povinné ručení.
Celý příspěvek

Zimní pneumatiky

Zimní čas se blíží, je proto vhodné pořídit si zimní pneumatiky již s předstihem.

Rozměr 195/65 R15:

Barum Polaris 3 – 195/65 R15 za 998 Kč vč. DPH

  • spotřeba paliva je třídy F
  • přilnavost za mokra třídy C
  • hlučnost 71dB

Continental ContiWinterContact TS 850 – 195/65 R15 91 T za 1 408 Kč vč. DPH

  • spotřeba paliva je třídy C
  • přilnavost za mokra třídy C
  • hlučnost 72dB

Nokian WR D3 195/65 R15 91 T za 1 231 Kč vč. DPH

  • spotřeba paliva je třídy C
  • přilnavost za mokra třídy C
  • hlučnost 72dB

Rozměr 205/55 R16
Celý příspěvek

Polopřevod vozidla

Často využívaný polopřevod, který umožnoval vozidlo odhlásit aniž by bylo přihlášeno na jiného majitele nebo bylo vyřazeno z evidence, kvůli novele zákona 56/2001 Sb. končí. Od 1. 1. 2015 přepis vozidla na nového majitele probíhá na úřadě místně příslušném původnímu majiteli, k přepisu se tedy dostaví oba dva, případně jeden zmocní druhého, nebo třetí osobu. Novela nezkomplikuje život pouze vlastníkům a provozovatelům ale také obchodníkům ojetých automobilů, kteří polopřevod často využívali.

Do 31. 6. 2015 je termín, na dohlášení vozidel v polopřevodu, tedy těch, které jsou na někoho odhlášeny ale ještě nejsou přihlášeny na nového majitele. Problém nastane zejména u vozidel, která v polopřevodu měnila majitele, a jsou tak odhlášena na třetí osobu. Vozidla která nebudou k 31. 6. přihlášena, budou trvale vyřazeny z evidence.

Jaké si vybrat pneumatiky?

Pneumatiky jsou nezbytnou součástí vozidla. Při jejich nákupu bychom neměli zbytečně šetřit na špatném místě, přeci jen jde o investici na několik let do našeho pohodlí, zážitku z jízdy a bezpečnosti na cestách. Bez vhodně zvolených pneu se nám nebude dobře jezdit a stejně budeme muset pořídit nové. Nakupovat můžeme v kamenných prodejnách nebo na internetu. Online nákup je pro mnoho lidí pohodlnější a dávají mu přednost. Pokud si vyberete spolehlivý e-shop a dobře zvolíte typ pneu, tak nemáte co ztratit. Jako první se nabízí otázka, zda koupit pneu nové nebo již jeté. Nabídka ojetých pneu může být velmi lákavá a v jistých případech opravdu výhodná. V zásadě je ale lepší koupit nové. Kvalita by měla odpovídat jak typu automobilu, tak i stylu jízdy, počtu najetých kilometrů za rok a místním podmínkám.
Celý příspěvek

Ministerstvo životního prostředí k Ekologické dani

Který poslanecký a senátorský klub je za zákon zodpovědný?
Poplatek byl součástí vládního návrhu zákona č. 383/2008 Sb., který novelizoval zákon o odpadech během projednávání ve Výboru pro životní prostředí (VŽP). Zjistit, která skupina poslanců nebo poslanec tento návrh do zákona prosadil je možné přes sekretariát VŽP.

Kdo vytváří předpis o ekologické dani?
Poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků vznikl na základě pracovní skupiny na obnovu vozového parku. Poplatek měl zamezit dovozu ojetých vozů do ČR ze zahraničí, respektive snížení značného znečištění ovzduší ojetinami v porovnání s novými vozy. Po zavedení poplatku prokazatelně klesla registrace ojetých vozidel v České republice (viz tabulka č. 2 a 3) při nárůstu registrace nových vozidel. Tento pokles je možné podrobně sledovat ve statistikách Svazu dovozců automobilů. V důsledku zavedení poplatku se nejen snížil podíl znečištění ovzduší automobilovým provozem, ale také se zvýšila bezpečnost provozu na pozemních komunikacích v důsledku obnovy vozového parku. Celý příspěvek

Autobaterie

Standartní životnost autobaterie bývá v rozmezí 3-4 let, životnost ovlivňuje jak druh baterie, tak počet cyklů vybíjení a nabíjení.

Většina autobaterií je bezúdržbová, není tedy potřeba se jim pravidelně věnovat. Může se však stát, že častým používáním tedy zejména startováním, ale také například svícením či využíváním autorádia, se akumulátor vybije pod úroveň nutnou pro nastartování motoru a automatické dobití alternátorem. Baterii je v tomto případě možné dobít nabíječkou, nebo auto nastartovat startovacími kabely a nechat aby si auto akumulátor dobilo samo.

Při opotřebování staré baterie a výběru nové, je potřeba vybírat podle kapacity, maximálního startovacího proudu a také podle umístění. Na rozdíl od umístění baterie v motorovém prostoru, jsou pro umístění uvnitř kabiny vhodné pouze takové, ze kterých se neodpařuje kyselina tedy například autobaterie gelové.

Využijte možnosti porovnání nabídek povinného ručení

Na trhu s povinným ručením existuje velká konkurence pojišťoven a ještě větší šíře nabídky pojistných produktů. Pro přehledné srovnání nabídek povinného ručení nebo havarijního pojištění je výhodné využít nějaký srovnávač nabídek. Po zadání údajů nutných pro určení výše pojistného jako jsou například: věk, počet měsíců bez zaviněné nehody, informace o automobilu a další údaje, se dozvíte konkrétní nabídky pojišťoven. Můžete si vybrat jak podle ceny, tak podle dalších parametrů ale i zkušeností ostatních, které vám mohou prozradit i věci, kterými se pojišťovny „nechlubí“.

Porovnejte nabídky ještě před koupí vozu

Při výběru automobilu je dobré se koukat také na výši povinného ručení, případně havarijního pojištění, protože to často bývá nezanedbatelná část výdajů na provoz automobilu. Výhodné je si nezávazně porovnat výši povinného ručení u různých pojišťoven ještě před prvním sjednáním pojištění a nemusíte řešit změnu pojišťovny včetně dobíhání staré pojistky.

Srovnání povinného ručení – přehledné srovnání nabídek
 

ekodaň

Ekologická daň – novela

Ekologická daň je upravována 169/2013 Sb. který novelizuje 297/2009 Sb. (ten co zavedl ekodaň novelou zákonu o odpadech) a tedy i zákon o odpadech 185/2001 Sb. . V 169/2013 se píše:

46. V § 37e se za odstavec 2 vkládá nový odstavec 3, který zní:

„(3) Poplatek se platí též při přeregistraci použitého vozidla následující po registraci nebo přeregistraci, při kterých byl žadatel od poplatku osvobozen podle odstavce 2.“

Zákon 169/2013 Sb. nabyl platnost 1.10.2013.

Dle mého (zákony může vykládat soud) to znamená, že když byl držitel ZTP osvobozen od daně, při dalším prodeji po 1.10.2013 se ekologická daň platí. Je-li však už jednou zaplacena, vícekrát se neplatí. Ostatní věci jako výše ekologické daně zůstaly nezměněny.

Je to tedy stále:
EURO 0 – 10 000Kč
EURO I – 5000 Kč
EURO II – 3000 Kč
EURO III a novější 0 Kč