Ekologická daň

Kde najít emisní limit?

ekologická daň

Emisní limit ve velkém technickém průkazu v kolonce 16 pod EU č. nebo V.9 EHS/ES

Ekologickou daní se rozumí poplatek, který se platí při registraci (přeregistraci) motorového vozidla. Tato zákonná povinnost vznikla v roce 2009 novelou zákona o odpadech 383/2001 paragraf 37e, přesné znění naleznete ZDE. Je nutno si připomenout, že ekologická daň byla zavedena parlamentem ČR na žádost Evropské unie a stala se jakýmsi přílepkem zákona o odpadech. Původní návrh novely zákona totiž ještě poplatky za ekologickou likvidaci neobsahoval, do návrhu ho zapracovalo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím poslaneneckého výboru pro životní prostředí. Příjmy z této daně mají posloužit na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Kdo hradí ekologickou daň

Ekologickou daň hradí vždy osoba na kterou se vozidlo registruje. Až na výjimky není podstatné jakým způsobem došlo k převodu vozidla. Často se trochu zkresleně uvádí že poplatek hradí „kupující“, tato povinnost však nezaniká ani převodem vozidla prostřednictvím „darovací smlouvy“.
Výjimku z platby ekologické daně tvoří držitelé průkazu ZTP a osoby, u kterých dochází k registraci v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů, viz – výjimky z platby daně

U jakých vozidel se platí ekologická daň

Poplatek platí pro motorová vozidla skupin M1 a N1, tedy „dvoustopá“ osobní a užitková vozidla jejichž max. hmotnost nepřekračuje 3,5 tuny.

Kdy se ekologická daň neplatí

Ekologická daň se platí pouze jednou u každého registrovaného vozidla, pokud byl již v minilosti poplatek uhrazen (ne osvobozen kvůli dědictví nebo ZTP) jsou již další registrace tohoto vozidla bez poplatku. Poplatek se dále neplatí v případě výjimek ze zákona (ZTP, majetkové vypořádání – pouze pro prvního majitele)

Jaká je výše poplatku

Výše ekologická daňe se odvíjí od plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech v souladu s právními předpisy Evropských společenství 31g) ve výši a) 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2, b) 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1, c) 10 000 Kč v případě nesplnění mezních hodnot emisí podle písmene a) nebo b). Bližší informace a tabulku pro zjištění výše poplatku najdete na stránce tabulka a ceník.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

322 komentářů u „Ekologická daň“

 1. dobry den chci si dovezt auto z nemecka Mercedes 124 rok to budee tak 93-95 kdyz auto prihlasim na ceske znacky zaplatim cely dovoz tak i tak musi zaplatit na nej ekodan?dekuji

  Odpovědět
 2. Dobrý den,prosím vás,chci si koupit Škodu Octavii ,r.v. ,2003, motor- 2.0,výkon 85kw,palivo-benzín.Zajímalo by mě,jestli budu u tohoto vozu,platit eko daň? Děkuji za odpověd.

  Odpovědět
 3. Dobrý den, jak zjistím , že za vozidlo byla eko daň zaplacena? Koupila jsem auto od prvního majitele v autobazaru.

  Odpovědět
 4. Dobrý den jak je to s ekodaní u vozidla v polopřevodu který byl proveden před účinností zavedení ekodaně/platit,nebo ne Dík

  Odpovědět
 5. Dobry den, mame Opel Mantu r.v.1978, je momentalne na meho muze v poloprevodu, ktery probehl 16.6.2008, kdy jeste ekodan nebyla uzakonena, budeme i presto platit 10.000kc? Dekuji.

  Odpovědět
 6. Dobrý den
  mám osobní automobil BMW 316i ,směrnice EHS/ES-96/69, kolik budu prosím platit ekodaň,a kde se to platí?A kolikrát se platí ta ekodaň? Děkuji

  Odpovědět
 7. Koupil jsem obytný automobil AVIA 30 r.v. 1974. Celková hmotnost 5950kg. Jakou dan budu platit . Prý se neplatí ale něvěřím tomu

  Odpovědět
  • ano, nad 3500 kg (respektive vše kromě vozidel kategorií M1 a N1, tedy i například motocykly) se neplatí

   Odpovědět
 8. Dobrý den. Koupil jsem Alfu Romeo rv. 2001 a ve velkém TP mám EU 1999/100. Budu tedy platit eko daň? Děkuji

  Odpovědět
  • Nejblíže uvedené emisní normě jsem našel 1999/102A, která splňuje EURO 3, kde se ekologická daň neplatí.

   Odpovědět
  • Mohla by splňovat EURO II kde je ekologický poplatek 3000 Kč, pro přesné určení by bylo potřeba znát emisní limity uvedené ve velkém technickém průkazu.

   Odpovědět
 9. Dobrý den,
  chci se zeptat na informaci, zda když dědic auta který nemusel platit ekodaň auto prodá, bude muset nový majitel ekodaň zaplatit, nebo je auto ekodaňě zproštěno?děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 10. Dobrý den seat Ibiza, r.v.1995, 40kw,1.3benzin……… V technickem prukazu v kolonce pro emisní limit není nic napsano, jak zjistím jake to splnuje euro a kolik budu platit?

  Odpovědět
 11. Dobrý den, chtěl bych koupit Favorita, u kterého se platí ekodaň 10 000,-. Auto nutně potřebuji z důvodu dovážení matky do nemocnice, ale nemám navíc na ekopoplatek. Šlo by auto napsat na matku, která je ZTP ikdyz nemá řidičský průkaz? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 12. Dobrý večer,

  chtěl bych se zeptat ohledně koupě vozu. Jedná se Opel Corsa r. v.: 1995, motor 1,4 benzín, ES: 91/441 (euro 1). Vozidlo bylo 10/2012 zakoupeno držitelem průkazu ZTP, o měsíc později 11/2012 prodáno do firmy. Chtěl bych v současné době vozidlo od firmy odkoupit. Budu platit eko daň? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 13. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám auto značky Fiat Punto 55S r.v.1996
  ve velkém TP v kolonce Emise je napsáno: EHS/ES;94/12 … Kolik se na toto platí poplatek?
  Děkuji za odpověď….

  Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

 
CLOSE
CLOSE