Havarijní pojištění

Havarijní pojištění na rozdíl od povinného ručení chrání hlavně vaše vozidlo a havarijní pojištění sice není povinné, ale v řadě případů je uzavření havarijního pojištění vhodné zvážit.

Samozřejmě havarijní pojištění se nevyplatí všem, například majitelům starších vozidel se nevyplatí uzavírat pojištění, protože za peníze z pojistky si nekoupí ani nové auto v bazaru a pokud se jedná o drobnou škodu, třeba na nárazníku, tak se jedná o minimální výdaje oproti výši pojistného. Naopak majitelům nových vozidel se placení pojistného vyplatí, protože škody na nových vozidlech se mnohdy pohybují v řádu statisíců a pokud částku uhradí pojišťovna, tak se to opravdu vyplatí.

Havarijní pojištění začíná, tam kde končí povinné ručení, chrání hlavně vaše vozidlo a to nejen v případech havárie. Havarijní pojištění se vztahuje i na vandalismu, či neoprávněné použití vozidla. Pokud se jedná o dopravní nehodu, kterou jste nezavinili, tak je škoda hrazena v povinného ručení viníka. Hlavním důvodem pro uzavření havarijního pojištění mohou být i živelné katastrofy, jako například kroupy, větev, která vám spadne na automobil v důsledku silného větru atd.

Výše pojistného se počítá z aktuální hodnoty vozidla, pojišťovny tyto ceny rozdělují na cena nová, pro nové automobily, cena časová nebo obecná pro ojeté automobily. Existuje i možnost připojištění nad rámec havarijního pojištění a to na jednotlivé součásti vozidla, například čelní sklo, zavazadla, věci zanechané v autě, či úraz přepravovaných osob. Havarijní pojištění se sjednává na pobočce pojišťovny nebo přímo prostřednictvím prodejce vozidla, který vše zařídí za vás. Mnoho pojišťoven nabízí výhodné balíčky, které obsahují povinné ručení a havarijní pojištění za výhodnou cenu, proto se vyplatí pořizovat pojištění současně.