Výjimky z platby ekodaně

Téměř každý zákon obsahuje i výjimky, je tomu tak i u ekologické daně.
Zákonodárci pamatovali především na občany zvlášť tělesně postižené (ZTP)
a osoby u nichž dochází k přeregistraci v rámci majetkových vypořádání.
U vozidel se osvobození od ekologické daně týká veteránů, zde však existují
určitá omezení která jsou popsána níže.
Výjimky lze rozdělit do dvou hlavních skupin, osoby a vozidla.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Osoby:

1) Od poplatku jsou osvobozeni držitelé průkazů ZTP a ZTP/P

Protože se poplatek hradí pouze jednou pro každé motorové vozidlo, je vozidlo které bylo zaregistrováno po nabytí účinnosti zákona (1.ledna 2009) držitelem ZTP nebo ZTP/P průkazu osvobozeno od ekologické daně (od 1.10.2013 je osvobození platné pouze pro osobu ZTP)
Příklad : Osoba s průkazem ZTP zaregistrovala na svou osobu vůz v době účinnosti zákona (1.ledna 2009 – dosud).
Při koupi tohoto vozidla již žádný další žadatel o registraci ekologickou daň neplatí. (od 1.10.2013 už další osoba osvobozena není)

2) Poplatek nehradí žadatel o registraci v rámci majetkového vypořádí

Jedná se o žadatele, u nichž k přeregistraci dochází v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů.

Vozidla:

1) Výjimky ze skupin motorových vozidel

Ekologický poplatek se hradí pouze u skupin M1 a N1 pokud nepřekračují celkovou hmotnost 3,5 tuny

2) Veteráni

Jedná se o vozidla, která nejsou vedena v registru motorových vozidel ale jsou vedena v registru historických vozidel.
Na veterány které byly před účinností zákona registrovány v registru motorových vozidel se ekologická daň vztahuje, není totiž možné vozidlo převést z jednoho registru do druhého.
Aby bylo vozidlo zaregistrováno v registru historických vozidel, musí být nejprve vyřazeno z registru motorových vozidel.
Tento krok však nelze technicky učinit jelikož pro vyřazení z registru je požadován doklad o ekologické likvidaci vozidla.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Výjimky z platby ekodaně
4.44 (88.89%) 9 votes

225 komentářů u “Výjimky z platby ekodaně

 1. Dobrý den. Musím uhradit eko daň která se vztahuje na dovezené vozidlo v rámci dědictví, které bylo vyřazeno z evidence v zahraničí a přihlašuji ho do evidence v ČR? Děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den.
  V září 2015 jsem si koupil auto peugeot 306 s tím že eko nebylo uhrazeno. Mám průkaz ZTP a auto chci prodat. Bude následující majitel muset zaplatit poplatek za eko?

 3. Dobrý den , je možná nějak zbavit Eko daně kromě ZTP , auto R.V 1979 ? Je na bilých značkách které bych rád ponechal.

 4. Dobrý den, mám dotaz ohledně ekodaně vozidla, které je v majetku osoby s průkazem ZTP. Na tuto osobu byl vůz převeden 30.9.2013 – znamená to tedy, že další osoba již ekodaň platit nebude a vozidlo je od ní trvale osvobozeno, protože vozidlu byla ekodaň odpuštěna v rámci ZTP před 1.10.2013?

 5. Dobrý den,

  budu prodávat Felicii combi – Euro 2, eko poplatek 3000 Kč.
  Abych měl rychlý prodej, větši šanci rychlého prodeje, tak sem si říkal, že si zaplatím eko daň, aby nový majitel, při registraci na něho, už nemusel platit, mohu to tak udělat?

  Předem děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den, dne 01.04.2008 nabyl právní moci rozsudek o vypořádání SJM, ve kterém není výslovně zmíněno, že vozidlo bude přepsáno na mě. Nicméně ho mám od této doby v držení a podle mého názoru platí, že po 3 letech, pokud nedošlo k písemné dohodě o vyrovnání ohledně auta, je vlastníkem movité věci ten, kdo ji má v držení. Jsem osvobozena od placení ekodaně nebo ne?

 7. Dobrý den, mám průkaz ZTP a mám již vozidlo u kterého se eko platit nemuselo a chci si koupit další vůz u kterého eko placené není.. Budu ho muset platit nebo od toho budu osvobozený? Jedná se o Felicie 1.9 D r.v. 1998
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *