Výjimky z platby ekodaně

Téměř každý zákon obsahuje i výjimky, je tomu tak i u ekologické daně.
Zákonodárci pamatovali především na občany zvlášť tělesně postižené (ZTP)
a osoby u nichž dochází k přeregistraci v rámci majetkových vypořádání.
U vozidel se osvobození od ekologické daně týká veteránů, zde však existují
určitá omezení která jsou popsána níže.
Výjimky lze rozdělit do dvou hlavních skupin, osoby a vozidla.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Osoby:

1) Od poplatku jsou osvobozeni držitelé průkazů ZTP a ZTP/P

Protože se poplatek hradí pouze jednou pro každé motorové vozidlo, je vozidlo které bylo zaregistrováno po nabytí účinnosti zákona (1.ledna 2009) držitelem ZTP nebo ZTP/P průkazu osvobozeno od ekologické daně (od 1.10.2013 je osvobození platné pouze pro osobu ZTP)
Příklad : Osoba s průkazem ZTP zaregistrovala na svou osobu vůz v době účinnosti zákona (1.ledna 2009 – dosud).
Při koupi tohoto vozidla již žádný další žadatel o registraci ekologickou daň neplatí. (od 1.10.2013 už další osoba osvobozena není)

2) Poplatek nehradí žadatel o registraci v rámci majetkového vypořádí

Jedná se o žadatele, u nichž k přeregistraci dochází v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů.

Vozidla:

1) Výjimky ze skupin motorových vozidel

Ekologický poplatek se hradí pouze u skupin M1 a N1 pokud nepřekračují celkovou hmotnost 3,5 tuny

2) Veteráni

Jedná se o vozidla, která nejsou vedena v registru motorových vozidel ale jsou vedena v registru historických vozidel.
Na veterány které byly před účinností zákona registrovány v registru motorových vozidel se ekologická daň vztahuje, není totiž možné vozidlo převést z jednoho registru do druhého.
Aby bylo vozidlo zaregistrováno v registru historických vozidel, musí být nejprve vyřazeno z registru motorových vozidel.
Tento krok však nelze technicky učinit jelikož pro vyřazení z registru je požadován doklad o ekologické likvidaci vozidla.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

241 komentářů u „Výjimky z platby ekodaně“

 1. Dobry den.
  Jen dotaz, vozidlo ve 2009 prohnano prez ztp po pul roce prevedeno na normal a ted jsem koupil ja, budu muset platit nebo ne?
  Dekuji za info

  Odpovědět
 2. Kolik se platí eko daň při prodeji os. vozu z r.v. 1997.
  Výpis z vel. TP Emise – Předpis EHK OSN č.: 83-03B.
  Nevím zda patří vozidlo do Euro 1 či do Euro 2.

  Odpovědět
 3. Dobrý den
  Rád bych se zeptal,kamarád mě nabízí auto,které zdědil po svém otci.Za cenu přepisu a udělání STK. Co je vše potřeba k přepisu,když auto dědil.Děkuji

  Odpovědět
 4. Dobrý den, prosím o radu. Chtěli bychom darovat auto ford mondeo r.1994, první majitel nějaké neziskové organizaci. Bude tato organizace osvobozena od eko dani? děkuji moc

  Odpovědět
 5. Dobrý den. chci se zeptat asi blba otázka ale musím chci koupit škodu 105l paní ji ma ve vlastnictví asi 15-16 let je držitelka průkazu ZTP a tak se ptám budu platit eko daň ????děkuji

  Odpovědět
 6. Dobrý den,

  platí se oko poplatek i u obytného vozidla r.v. 1988, které nesplňuje žádnou EURO normu?
  Někde jsem se dočetl, že prý ne. Jak to tedy je?

  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 7. Dobrý den, jsem osoba s průkazem ZTP a v r. 2010 jsem zakoupil vozidlo , nyní je chci prodat bude další nabyvatel platit Eco daň . Děkuji Karel

  Odpovědět
 8. Prosím o informaci, auto r.v. 1996 Felicia emise 94/12, bylo koupeno v r.2013, eko daň nebyla placena, protože se jednalo o dědictví, nyní by se auto prodalo. Otázka 1/ nový majitel nemá ZTP, bude platit eko daň? 2/ Prodávající dostane v současné době průkaz ZTP, bude nový majitel platit eko daň? Děkuji za odpověď. PS¨ V případě placení eko daně, vychází mi v tabulce 3,000Kč, je to správně?

  Odpovědět
 9. Dobrý den.
  V říinu 2016 jsem dostal auto skoda felicie s tím že eko nebylo uhrazeno. V technickém průkazu je veden vlastník který je držitelem karty ZTP a auto chci přepsat na sebe. Budu muset zaplatit poplatek za eko?

  Předem děkuji.

  Odpovědět
 10. Dobry den.
  Mam plny invalidni duchod 3.stupne,ale nemam prukaz ZTP.Chci se zeptat,jestli se na me vztahuje vyjimka pro neplaceni ekologicke dane?Dekuji za odpoved.Michal

  Odpovědět
 11. ďobrý den,vlastním vozidlo,u kterého se ekodaň neplatila,protože to bylo dědictví.Nyní toto vozidlo budu vyřazovat z evidence do šrotu.neplatí se ekodaň dodatečně při likvidaci? vozidlo jsem nabyl v r.2013.děkuji

  Odpovědět
 12. Dobrý den,

  pokud výjimce rozumím, v mém případě bych eko daň platit nemusel.

  Uvedu můj případ vozidlo bylo registrovano v roce 2004 na osobu ZTP, teď ho koupím já a neměl bych daň platit protože pán ho registroval před změnou zákona, která nastala 2013.

  Děkuji za vaše odpovědi TV

  Odpovědět
 13. Dobrý den. Musím uhradit eko daň která se vztahuje na dovezené vozidlo v rámci dědictví, které bylo vyřazeno z evidence v zahraničí a přihlašuji ho do evidence v ČR? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 14. Dobrý den.
  V září 2015 jsem si koupil auto peugeot 306 s tím že eko nebylo uhrazeno. Mám průkaz ZTP a auto chci prodat. Bude následující majitel muset zaplatit poplatek za eko?

  Odpovědět
 15. Dobrý den , je možná nějak zbavit Eko daně kromě ZTP , auto R.V 1979 ? Je na bilých značkách které bych rád ponechal.

  Odpovědět
 16. Dobrý den, mám dotaz ohledně ekodaně vozidla, které je v majetku osoby s průkazem ZTP. Na tuto osobu byl vůz převeden 30.9.2013 – znamená to tedy, že další osoba již ekodaň platit nebude a vozidlo je od ní trvale osvobozeno, protože vozidlu byla ekodaň odpuštěna v rámci ZTP před 1.10.2013?

  Odpovědět
 17. Dobrý den,

  budu prodávat Felicii combi – Euro 2, eko poplatek 3000 Kč.
  Abych měl rychlý prodej, větši šanci rychlého prodeje, tak sem si říkal, že si zaplatím eko daň, aby nový majitel, při registraci na něho, už nemusel platit, mohu to tak udělat?

  Předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 18. Dobrý den, dne 01.04.2008 nabyl právní moci rozsudek o vypořádání SJM, ve kterém není výslovně zmíněno, že vozidlo bude přepsáno na mě. Nicméně ho mám od této doby v držení a podle mého názoru platí, že po 3 letech, pokud nedošlo k písemné dohodě o vyrovnání ohledně auta, je vlastníkem movité věci ten, kdo ji má v držení. Jsem osvobozena od placení ekodaně nebo ne?

  Odpovědět
 19. Dobrý den, mám průkaz ZTP a mám již vozidlo u kterého se eko platit nemuselo a chci si koupit další vůz u kterého eko placené není.. Budu ho muset platit nebo od toho budu osvobozený? Jedná se o Felicie 1.9 D r.v. 1998
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

 
CLOSE
CLOSE