Zákon o ekologické dani

Ekologickou daň upravuje novela zákona o odpadech 383/2001 paragraf 37e z roku 2009

§ 37e Poplatky na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků
(1) Žadatel o registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 do registru silničních vozidel podle jiného právního předpisu 31f) je povinen zaplatit poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků. Poplatek se platí při první registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 v České republice.
Pokud je již vozidlo v České republice registrováno, platí se poplatek při první přeregistraci vozidla.

(2) Od poplatku jsou osvobozeni žadatelé těžce tělesně postižení, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP-P, dále žadatelé, u nichž k přeregistraci podle odstavce 1 dochází v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů.

(3) Poplatek podle odstavce 1 je stanoven podle plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech v souladu s právními předpisy Evropských společenství31g) ve výši a) 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2, b) 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1, c) 10 000 Kč v případě nesplnění mezních hodnot emisí podle písmene a) nebo b). Poplatek se neplatí u vozidel, která splňují minimálně mezní hodnoty emisí EURO 3, a dále v případě historických vozidel podle jiného právního předpisu31h) a vozidel zapsaných v registru silničních vozidel, pro která je vydán platný doklad o uznání testování silničního vozidla na historickou původnost podle jiného právního předpisu31i). (4) Stupeň plnění příslušné emisní úrovně se pro účely stanovení poplatku podle odstavce 3 prokazuje zápisem v osvědčení o registraci vozidla. Pokud není v osvědčení o registraci vozidla zápis proveden, platí se poplatek ve výši podle odstavce 3 písm. c). (5) Poplatek podle odstavce 3 platí žadatel o registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 do registru silničních motorových vozidel na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Obecní úřad obce s rozšířenou působností provádějící registraci vystaví po zaplacení žadateli doklad osvědčující, že poplatek byl zaplacen. Na dokladu musí být uvedeno identifikační číslo vozidla (VIN) nebo číslo karosérie, případně podvozku. (6) Poplatky jsou příjmem Státního fondu životního prostředí. Vybrané poplatky převádí příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností vždy k poslednímu dni následujícího kalendářního měsíce ode dne jejich vybrání Státnímu fondu životního prostředí České republiky.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

88 komentářů u „Zákon o ekologické dani“

 1. Dobrý den.Chci se jen zeptat mám vozidlo Renault19 rok výroby 1990,ale bohuzel ve velkém TP nemám emisní limit.Nevíte kde se to da zjistit,abych věděla jakou budu platit eko dan.Moc děkuji za odpoved

  Odpovědět
 2. Dobrý den, vzniká povinost platit ekodaň u vozidla euto 0, v případě že majitelem se stává osoba mající ztp, ale provozovatel ztp nemá? přřípadně, kdyby byl případ obrácený a zapsal by se majitel bez a provozovatel se ztp?

  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 3. Dobrý den,
  mám dotaz: pokud mám auto již 15 let, je má povinnost zaplatit eko daň? Či mohu užívat auto aniž bych tu eko daň musela uhradit?
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět
 4. Dobrý den, koupil jsem ojetý vůz r.v. 99, kde nebyla zaplacená ekodaň. Vím, že se musí platit, ale zajímalo by mě, kdo je povinnen ji platit? Prodávající nebo kupující? Resp. když ekodaň zaplatí prodávající u přepisu, ke kterému jsem mu dal plnou moc, má pak právo po mne tuto částku vymáhat? V kupní smlouvě o placení ED není nic napsané (není určeno kdo ji bude platit) tak jestli je ze zákona povinna jedna konkrétní strana tuto částku zaplatit nebo „to je prostě jedno, kdo to zaplatí“. Díky za odpověď.

  Odpovědět
 5. dobrý den koupil jsem starší auto kde by se měla platit eko dan jsem už pár let v plném invalidním duchodu ale nemám prukaz ZTP musím tu dan platit ?

  Odpovědět
 6. Dobry den
  Chtel bych se zeptat, budu kupovat Ford ze 72 roku vyroby, eko dan zrejme placena neni a nema ani spz. Budu ho prihlasovat na veteranske spz. Budu platit eko dan bo veterani jsou osvobozeni. Dekuji za odpoved

  Odpovědět
 7. koupil jsem starsi automobil, kde v tp neni uvedeno ze byla eko zaplacena, pritom jej majitel pred rokem prehlasoval koupil od ciziho (ne dedictvy ani ztp), smernice rika 3t eko. budu tedy neco platit?

  Odpovědět
  • Může se stát, že se na daň buď zapomene, nebo pouze na potvrzení, bohužel jestli není nikde uvedeno, že se platila úřad ji bude chtít zaplatit.

   Odpovědět
 8. Dobrý den.
  Chci se zeptat.
  Zdědil jsem vozidlo které nemá zaplacenou ekologickou daň.
  Když ho budu přepisovat na sebe budu platit ekologickou daň ?
  A v případě kdybych ho zrovna prodaval,a nepřepisoval na sebe platí nový kupující ekologickou daň. Děkuiji

  Odpovědět
 9. Dobrý den,
  uvažujeme o koupi ojetého vozu. Viděla jsem mnoho inzerátů, kde prodejci aut píší „Ekodaň zaplacena“. Pokud v tomto směru nelžou a skutečně byla ekodaň uhrazena, musím jí ještě v případě koupi (a tedy při přepisu) platit já?
  Pokud jsem to pochopila správně, u každého automobilu se platí ekodaň jen jednou znamená to tedy, že ji už platit nemusím, pokud ji platil předchozí majitel?

  Mockrát děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Dobrý den, ekologická daň se platí jen jednou, je-li tedy zaplacena(a zapsána ve velkém technickém průkazu), podruhé se neplatí.

   Odpovědět
 10. Dobrý den, chci se též zeptat. Jedna má známá je majitelkou auta (Škoda Favorit), je držitelkou ZTP, takže je osvobozena od placení ekodaně a auto nikdy zaplacenou ekodaň nemělo. Docela často mi auto půjčuje, že už to auto používá minimálně a tak mi říkala, že by mě napsala jako provozovatele tohoto auta, že jako provozovatel bych si platil vlastní povinné ručení a byl zodpovědný za to auto, když ho využívám častěji než ona. Teď ta moje otázka: Budu muset zaplatit ekodaň, když držitelka ZTP zůstane stále majitelem a já se nově stanu provozovatelem? Snad jsem to nenapsal zmateně. Díky za odpověď.

  Odpovědět
  • V zákoně je při změně v registru vozidel, předpokládám, že na změnu provozovatele žádná výjimka nebude.

   Odpovědět
 11. Dobry den, mam dva dotazy, koupil jsem tri roky stare auto plati se tam nejaka ekodan, zaplacena zadna nebyla a druha pri prodeji nebylo uvedeno proc k autu nebylo udelano osvedceni o emisich, takze kdyz budu prihlasovat mam to vyridit pred nebo po prihlaseni. Dekuji

  Odpovědět
 12. Dobrý den chci se zeptat kamarád koupil v pátek Škodu Felici 1.3 MPI a plní euro2 kolik bude platit za ekodaň??

  Odpovědět
 13. Dobrý den,
  společnost s.r.o. koupila speciální vozidlo-montážní plošinu s datumem 1.registrace červen 1989 od fyzické osoby ( kupní cena bez DPH). Vozidlo tedy bude podléhat ekologické dani, kterou s.r.o. zaplatí při registraci na příslušném obecním úřadu, kde také dostane potvrzení o zaplacení ekologické daně.
  Jak zaúčtovat tuto daň:
  – vstupuje ekologická daň do pořizovací ceny automobilu?
  – odvádí se z ekologické této daně DPH? par.36 odst.3 písm c) ZDPH
  (nákup od fyzické osoby – bez DPH)
  – podává s.r.o. daňové přiznání ?
  Děkuji za odpověď
  Ivana

  Odpovědět
  • Dobrý den, není vozidlo těžší než 3,5 t ? Jinak na účtování ekologické daně se zeptejte spíše u účetní.

   Odpovědět
 14. Dobry den,
  kupujeme Ford Mondeo 1.8tdi z roku 1999 a nenasla jsem ho ve vypisu aut u kterych je tzrteba platit ekodan.. je to tak? a v pripade ze ne, do jake kategorie spada? predem dekuji za odpoved.

  Odpovědět
 15. Dobrý den. Koupil jsem Ford Transit r.v.1999 a zaplatil jsem za ekodaň 5000Kč. V technickém průkazu jsem si našel emise podle kterých ve Vašich tabulkach jsem měl zaplatit 3000Kč. Na úřadě mě ovšem bylo řečeno že jsem se díval na tabulku osobních vozů ale Transit je nákladní vozidlo a tam je ekodaň podle jiných tabulek. Měli na úřadě pravdu?.

  Odpovědět
 16. Dobrý den,
  Když si dovezu auto z německa za jak dlouho ho musím přihlasit v čechách?
  a budou s tim nějaký problémy?nebo mě to přihlasí a udělaji okamžitě? a když udělam nový výfuk…od svodu přes katalizator a vyčistim motor aby byl jko novej, tak aby jsem docílil v co nejmenší emise, mužu dosáhnout třídy EURO III například?Děkuji

  Odpovědět
  • Dobrý den, na první část dotazu neumím odpovědět, doporučuji se poptat u někoho, kdo má zkušenosti. Na druhou část dotazu jsem odpověděl u předchozího komentáře.

   Odpovědět
 17. Dobrý den.
  Mám Suzuki Swift rok výroby 1990.Stratil jsem velký technický průkaz a na dopravním Inspektorátu mě bylo řečeno že pokud chci udělat duplikát musím zaplatit Ekologickou daň.Maj na to právo?
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Dobrý den, nevím zda na to mají právo – určitě ale doporučuji zkontrolovat aby bylo v TP zapsáno, že byla ekologická daň zaplacena.

   Odpovědět
 18. Dobrý den.rád bych se zeptal na ustanovení v zákoně o placení Eko Daně, které říká, že ED se platí pouze při prvním přeregistraci (m.j.). Chci prodat Transit r.v. 1990. Tech. průkaz mám úředně označený jako „Druhopis za již popsaný“. To znamená, že jsem již asi 5. majitel. Sám jsem jej kupoval před 15-ti lety, tedy v době, kdy zákon o ED neexistoval a tudíž ani daň zřejmě nebyla nikdy zaplacena. Také v mém TP je kolonka „Emise“ prázdná. Bude kupující povinen ED platit? Případně budu muset něco já dokazovat? Za odpověď předem děkuji.

  Odpovědět
 19. Dobrý den. Ačkoliv je mi jasné, že se na toto ptá „každý blbec“ musím se přidat. Uvažuji o koupi vozu Škoda 120 z roku 1986. Musím u tohoto vozidla zaplatit, při přepsání, eko daň za celých 10 000Kč, nebo se to dá nějakým způsobem obejít, nebo je již vozidlo veteránem? Děkuji mnohokrát za odpovědi 🙂

  Odpovědět
  • Dobrý den, teď si nejsem jist jestli jaké je aktuální minimální stáři pro registraci na veteránské značky zda 25 nebo 30 let. Kromě stáří jde i o technický stav veterána, ale i o papírování. Nehledě na to, že veterán na veteránských číslech by neměl být provozován pravidelně nebo tak nějak to je, každopádně registrovat podobný vůz ve stavu běžně k vidění by bylo dost složité. Lépe určitě poradí veterán kluby, protože je ještě nějaká možnost mít veterána s klubovou testací na běžných značkách, kde to je zase trochu jiné.

   Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

 
CLOSE
CLOSE