Ekologická daň

Kde najít emisní limit?

ekologická daň

Emisní limit ve velkém technickém průkazu v kolonce 16 pod EU č. nebo V.9 EHS/ES

Ekologickou daní se rozumí poplatek, který se platí při registraci (přeregistraci) motorového vozidla. Tato zákonná povinnost vznikla v roce 2009 novelou zákona o odpadech 383/2001 paragraf 37e, přesné znění naleznete ZDE. Je nutno si připomenout, že ekologická daň byla zavedena parlamentem ČR na žádost Evropské unie a stala se jakýmsi přílepkem zákona o odpadech. Původní návrh novely zákona totiž ještě poplatky za ekologickou likvidaci neobsahoval, do návrhu ho zapracovalo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím poslaneneckého výboru pro životní prostředí. Příjmy z této daně mají posloužit na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Kdo hradí ekologickou daň

Ekologickou daň hradí vždy osoba na kterou se vozidlo registruje. Až na výjimky není podstatné jakým způsobem došlo k převodu vozidla. Často se trochu zkresleně uvádí že poplatek hradí „kupující“, tato povinnost však nezaniká ani převodem vozidla prostřednictvím „darovací smlouvy“.
Výjimku z platby ekologické daně tvoří držitelé průkazu ZTP a osoby, u kterých dochází k registraci v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů, viz – výjimky z platby daně

U jakých vozidel se platí ekologická daň

Poplatek platí pro motorová vozidla skupin M1 a N1, tedy „dvoustopá“ osobní a užitková vozidla jejichž max. hmotnost nepřekračuje 3,5 tuny.

Kdy se ekologická daň neplatí

Ekologická daň se platí pouze jednou u každého registrovaného vozidla, pokud byl již v minilosti poplatek uhrazen (ne osvobozen kvůli dědictví nebo ZTP) jsou již další registrace tohoto vozidla bez poplatku. Poplatek se dále neplatí v případě výjimek ze zákona (ZTP, majetkové vypořádání – pouze pro prvního majitele)

Jaká je výše poplatku

Výše ekologická daňe se odvíjí od plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech v souladu s právními předpisy Evropských společenství 31g) ve výši a) 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2, b) 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1, c) 10 000 Kč v případě nesplnění mezních hodnot emisí podle písmene a) nebo b). Bližší informace a tabulku pro zjištění výše poplatku najdete na stránce tabulka a ceník.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

322 komentářů u „Ekologická daň“

  1. Dobrý den,

    přepisovala jsem skodu octavii (3. majitel). Spada do kategorie 96/69, predchozi majitel vlastnil vuz od roku 2007 (ekodan tudiz neplatil). Mela jsem nyni ekodan platit ja? Urednik na magistrate ji po me nechtel platila jsem pouze 800 Kc za prepis. V technicaku nikde neni zminka o tom ze by ekodan byla zaplacena. Auto je nyni jiz prepsane na me, a mam zajistene i povinne ruceni. Muze z toho byt problem? Hrozi mi nejaka pokuta?

  2. Zdravím, jsem ve světě motorismu začátečník a ze všech těch pouček a vyhlášek mám velkou hlavu- nejsem si tedy jista zda jsem znění eko daně pochopila správně. Pokud si koupím od někoho vůz a ten už eko daň na vůz zaplatil když si ho pořizoval on, platím já eko daň znovu při přepise, nebo bych ji platila jen tehdy pokud by nebyla zaplacena za dobu předešlého majitele?? Díky za radu 😉

  3. Dobrý den,
    zakoupil jsem Škodu Felicii pickup, z roku 1995, vozidlo kategorie N1 a má ještě starý technický průkaz ve tvaru knížky, kde není kolonka na emise, v poznámkách je ale uvedeno, že vozidlo je homologováno dle směrnice EU 94/12, tuto směrnici uvádíte zde na stránkách že plní normu Euro 2. Paní na úřadě mi však sdělila, že budu platit ekopoplatek 5000 Kč.

Napsat komentář

CLOSE
CLOSE