Povinné ručení pro veterány

Jaká specifika má povinné ručení pro veterány?

Ne každý, kdo má doma starší auto, může svůj kousek označovat jako veterána. V tomto ohledu jsou podmínky jasně dané, a to stáří více než 25 a dále povinnost mít registraci v některém ze současných klubů, které jsou s veterány spojeny. Následně proběhne atestace, a pokud je vše v pořádku, můžete se chlubit tím, že veterána doma opravdu máte. Samozřejmě ani takovému vozu se však nevyhne povinné ručení. A to už jenom proto, že se svým veteránem budete muset dle stanov klubu vyrazit na několik akcí, a tak samozřejmě vozidlo bude v běžném provozu.

Budete pozitivně překvapeni

Co často s pojištěním veteránů souvisí, to je cena takové pojistky. V tomto směru platí, že je téměř vždy nižší, než u klasických automobilů. A tak může pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla vyjít i na několik stovek korun za rok. To je samozřejmě způsobeno dvěma faktory. Prvním z nich je to, že se svým veteránem budete do běžného provozu vyjíždět skutečně minimálně. Druhým důvodem je i to, že váš vůz může mít vysokou finanční i historickou hodnotu a tak budete jezdit opatrně a nehodám skutečně předcházet. A to, že jsou veteráni v dobrém technickém stavu, to ověří třeba už prvotně zmíněná atestace.

Co je ke sjednání třeba?

Samotná pojistka je svým charakterem naprosto stejná, jako pokud pojišťujeme náš běžný osobní vůz. Co je ale třeba říci, to informace o tom, že pokud budeme pojišťovat historické vozy, je třeba pojišťovně předložit i potřební doklady. Primárně se jedná o historický průkaz automobilu, stejně jako se jedná o specielní SPZ. Obojí je spojeno s již zmíněným zapsáním do příslušného klubu. Ti tak suplují příslušné kontrolní orgány v tom, zda se skutečně jedná o veterány. Málokdy by si totiž do svých řad pustili někoho s neveteránským vozem jenom proto, aby mu umožnili mít levnou pojistku.