Ekologická daň

 • Zjistěte ekologickou daň ihned.
  Pokračujte vyplněním emailu a výběrem emisního limitu – který najdete ve velkém TP v kolonce 16 pod EU č. nebo V.9 EHS/ES. Obratem obdržíte email s výší ekologické daně.

  Kde najít emisní limit?

  ekologická daň


  Emisní limit ve velkém technickém průkazu v kolonce 16 pod EU č. nebo V.9 EHS/ES

  Ekologickou daní se rozumí poplatek, který se platí při registraci (přeregistraci) motorového vozidla. Tato zákonná povinnost vznikla v roce 2009 novelou zákona o odpadech 383/2001 paragraf 37e, přesné znění naleznete ZDE. Je nutno si připomenout, že ekologická daň byla zavedena parlamentem ČR na žádost Evropské unie a stala se jakýmsi přílepkem zákona o odpadech. Původní návrh novely zákona totiž ještě poplatky za ekologickou likvidaci neobsahoval, do návrhu ho zapracovalo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím poslaneneckého výboru pro životní prostředí. Příjmy z této daně mají posloužit na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.

  Nezávazné porovnání povinného ručení
   

  Kdo hradí ekologickou daň

  Ekologickou daň hradí vždy osoba na kterou se vozidlo registruje. Až na výjimky není podstatné jakým způsobem došlo k převodu vozidla. Často se trochu zkresleně uvádí že poplatek hradí „kupující“, tato povinnost však nezaniká ani převodem vozidla prostřednictvím „darovací smlouvy“.
  Výjimku z platby ekologické daně tvoří držitelé průkazu ZTP a osoby, u kterých dochází k registraci v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů, viz – výjimky z platby daně

  U jakých vozidel se platí ekologická daň

  Poplatek platí pro motorová vozidla skupin M1 a N1, tedy „dvoustopá“ osobní a užitková vozidla jejichž max. hmotnost nepřekračuje 3,5 tuny.

  Kdy se ekologická daň neplatí

  Ekologická daň se platí pouze jednou u každého registrovaného vozidla, pokud byl již v minilosti poplatek uhrazen (ne osvobozen kvůli dědictví nebo ZTP) jsou již další registrace tohoto vozidla bez poplatku. Poplatek se dále neplatí v případě výjimek ze zákona (ZTP, majetkové vypořádání – pouze pro prvního majitele)

  Jaká je výše poplatku

  Výše ekologická daňe se odvíjí od plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech v souladu s právními předpisy Evropských společenství 31g) ve výši a) 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2, b) 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1, c) 10 000 Kč v případě nesplnění mezních hodnot emisí podle písmene a) nebo b). Bližší informace a tabulku pro zjištění výše poplatku najdete na stránce tabulka a ceník.

  Nezávazné porovnání povinného ručení
   
Ekologická daň
4.3 (86%) 10 votes

304 komentářů u „Ekologická daň

 1. Dobrý den,
  prosím jak zjistím, zda mám za svoji Corsu C ,rv. 12/2000, 1,0 43 kW, motor Z10XE,
  EHK č. – EU č. 99/102B zaplatit Eco daň, popř. kolik?
  Nebo platí Eco daň při koupi automobilu nový majitel při nové reg. v TP.

  Děkuji moc
  Tomáš Stoupa

 2. Dobrý den,
  mám dotaz?
  Jak je to s placením eko daně za vozidlo?
  Baička zdědila auto po Dědovi. Oba mají průkaz ZTP. Děda auto koupil v roce 2002 a babi ho zdědila v roce 2010 kdy už se řešila eko daň. Dnes by auto ráda prodala, ale nevím jak je to s dalším prodejem a placením eko poplatku? Je osvobozen či ne?
  Předem děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s darováním osobního automobilu otcem dceři. Zda při přepisu do mého vlastnictví musím platit ekologickou daň, vztahovalo by se to i k tomu, že by mi ho daroval?
  Převod potřebuji kvůli parkovacím zónám.
  Děkuji za odpověď
  Jana

 4. Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli se bude platit eko poplatek u vozidla:
  5.1.2011 prihlaseno na drzitele ZTP „prvni majitel“
  10.7.2012 prihlaseno na „druheho“ majitele (eko neuhrazeno, jelikoz byl predchozi vlastnik drzitel ZTP)
  8.1.2014 prihlaseno na „tretiho“ majitele (prihlaseno po platnosti novely zakona od 1.10.2013) eko poplatek neuhrazen, nebot neni zapsano v TP jeho uhrazeni.
  Moje otazka zni: Budou, nebo maji pravo urednici po „ctvrtem“ majiteli vymahat zaplaceni eko poplatku?
  Dekuji za odpoved.

 5. Dobrý den, u našeho druhého auta je to chevrolet spark 0,8i rok výroby 2008 není vyplněna kolonka směrnice EHS/ES, jen kolonka předpis EHK OSN č.: 83-05B. Do které EURO skupiny spadáme? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *