Ekologická daň

Kde najít emisní limit?

ekologická daň


Emisní limit ve velkém technickém průkazu v kolonce 16 pod EU č. nebo V.9 EHS/ES

Ekologickou daní se rozumí poplatek, který se platí při registraci (přeregistraci) motorového vozidla. Tato zákonná povinnost vznikla v roce 2009 novelou zákona o odpadech 383/2001 paragraf 37e, přesné znění naleznete ZDE. Je nutno si připomenout, že ekologická daň byla zavedena parlamentem ČR na žádost Evropské unie a stala se jakýmsi přílepkem zákona o odpadech. Původní návrh novely zákona totiž ještě poplatky za ekologickou likvidaci neobsahoval, do návrhu ho zapracovalo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím poslaneneckého výboru pro životní prostředí. Příjmy z této daně mají posloužit na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Kdo hradí ekologickou daň

Ekologickou daň hradí vždy osoba na kterou se vozidlo registruje. Až na výjimky není podstatné jakým způsobem došlo k převodu vozidla. Často se trochu zkresleně uvádí že poplatek hradí „kupující“, tato povinnost však nezaniká ani převodem vozidla prostřednictvím „darovací smlouvy“.
Výjimku z platby ekologické daně tvoří držitelé průkazu ZTP a osoby, u kterých dochází k registraci v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů, viz – výjimky z platby daně

U jakých vozidel se platí ekologická daň

Poplatek platí pro motorová vozidla skupin M1 a N1, tedy „dvoustopá“ osobní a užitková vozidla jejichž max. hmotnost nepřekračuje 3,5 tuny.

Kdy se ekologická daň neplatí

Ekologická daň se platí pouze jednou u každého registrovaného vozidla, pokud byl již v minilosti poplatek uhrazen (ne osvobozen kvůli dědictví nebo ZTP) jsou již další registrace tohoto vozidla bez poplatku. Poplatek se dále neplatí v případě výjimek ze zákona (ZTP, majetkové vypořádání – pouze pro prvního majitele)

Jaká je výše poplatku

Výše ekologická daňe se odvíjí od plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech v souladu s právními předpisy Evropských společenství 31g) ve výši a) 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2, b) 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1, c) 10 000 Kč v případě nesplnění mezních hodnot emisí podle písmene a) nebo b). Bližší informace a tabulku pro zjištění výše poplatku najdete na stránce tabulka a ceník.

Nezávazné porovnání povinného ručení
 

Ekologická daň
4.4 (87.27%) 11 votes

329 komentářů u „Ekologická daň

 1. Dobry den. Minuly tyden jsme koupily auto. Pan od ktereho jsme ho koupily tvrdil,ze je eko dan zaplacena. Ale v TP to neni zaznamenano. Je podle vas eko dan zaplacena nebo ne? Dekuji.

  • Ekodaň zaplacena být opravdu může ale také nemusí. Správně by měl být o zaplacení v TP záznam, ale jistě by to nebylo poprvé, co by na úřadě zápis neudělali.

 2. Nevite nekdo jak je to s eko dani pokud je vyrobeno v r. 1998/euro2/, ale do provozu slo az v roce 2001? Pro vypocet je dulezity rok vyroby nebo 1.registrace?

  • Dobrý den, ekologická daň se určuje podle emisních limitů, které nemusí nutně korespondovat s rokem výroby a ještě méně s uvedením do provozu.

 3. Dobrý den,
  rád bych se zeptal na výši Ekodaně v mém případě. V TP je kolonka směrnice EHS/ES nevyplněna a v horním řádku ES č. E11*95/54*0066*13 jedná se o vozidlo škoda Octavia Combi 1.9 TDI 81kW (dovoz SRN do provozu uvedeno 10/2001)
  Děkuji za odpověď.
  M.Hel.

 4. Dobrý den,

  nejsem si zcela jistý, jaký poplatek mne čeká (3.000 / 5.000) při registraci mého vozu, kde je v kolonce emise uvedeno: 83.02C.

  Moc děkuji za radu,

  JČ.

 5. Dobrý den,

  prosím o radu. Ve velkém TP je v úředních záznamech napsáno: 6.12.2010 poplatek na podporu sběru a využití autovraků zaplacen dne 6.12.2010. Bohužel nevím zda se snažil někdo podtrhnout či přeškrtnout. Mohu zastat i naskenovaný TP. Při přepisu na dalšího majitele je pro změnu napsáno Poplatek na podporu sběru a využití autovraků neplacen – průkaz ZTP. Je tedy Eko daň zaplacena? Dělá mi starost to podtržení/přeškrtnutí.

  Předem moc děkuji za odpověď.

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  Kristýna T.

 6. Dobrý den,
  platí se EKO poplatek když je ve velkém technickém průkazu u Avie Furgon do 3,5T není vyplněn předpis EHK OSN ; Směrnice EHS/ES; součinitel absorpce; v.7 CO2; … Tyto kolonky jsou prázdné… Děkuji za odpověď…

 7. Dobrý den. rád bych zjistil kolik budu platit ekodaň. Jde o Škoda fabia 1.4mpi r.v.2001 EU č. 1999/102B

  • Bývá buď 5 nebo 3 tisíce, záleží na konkrétním autě (pro přesné určení by pomohl emisní limit, který auto splňuje)

 8. Dobrý den chtěl bych se zeptat jestliže kupuji auto od ZTP budu platit eko-daň ? děkuji za odpověď

 9. Vaše stránky jsou vyloženě komerční. Když jsem chtěl využít Váš formulář k zjištění výše ekolog. daně,pouze mi přišel e-mail k registraci odběru obchodních sdělení.
  s pozdravem
  Kopecký

 10. chi si koupit škodu felicii 1.3 rok výroby1995 z autobazaru a píší tam že plní euro 1 budu platit ekodan nebo ne

 11. Dobrý den,Eko-daň se platí od 1.1. 2009?
  Našel jsem jen že přišla v platnost roku 2009 tak nevím zda to platí hned od začátku roku?

  Koupil jsem před 8 lety vw brouk v renovaci a v březnu 2009 na mě byl udělán polopřepis a dnes jsem konečně velký TP po 8 letech od bývalého majitele převzal.
  Budu tedy platit ekodaň?

  Díky za odpověď.

 12. Dobrý den přítel chce koupit Favorit forman rok výroby 1994 ale na plyn můžu sse zeptat kolik by byla ekologická daň ?

 13. Dobrý den,

  chystám se koupit Škodu 120. Vůz prošel dědickým řízením a nyní jej vlastní dcera majitele. Budu já jako nový vlastník platit Ekologickou daň? Někde jsem četl, že zděděný vůz je od této daně osvobozen. Děkuji

 14. Dobrý den,
  uvažuji o prodeji svého Golfa, ale nikde v TP a to ani v poznámkách není uvedeno EURO, jde o motor 1.4i s katalizátorem, r.v. 1993, umíte mi prosím poradit kde zjistit a mít oficiální potrvzení pro inspektorát na přepis? Děkuji.

 15. Dobrý den, pokud automobil převedu na veteránské značky platím EKO daň ?
  A co když moje vozidlo plní euro 0 a já tento poplatek neuhradím ?

  • dobrý den, u veteránů se ekodaň sice neplatí, ale zase je celkem problém auto na tyto veteránské značky dostat, o jaké auto se jedná? jiné to bude u 80 let staré Aerovky v perfektním stavu a jiné u zrezavělé Škodovky která letos splnila veteránský věk
   jestli je auto nyní napsáno na vás tak by ekologickou daň platil kupující při přepisu

 16. Dobrý den,
  babička mi chce věnovat auto, které má normu euro II. Chci se zeptat, zda když babička zůstane vlastníkem vozidla, ale změní se provozovatel na moji osobu, jestli se platí eko daň. Nikde jsem se nedočetl, zda se při stálém vlastníkovi jen změně provozovatele daň platí, či nikoliv.
  díky R.

  • Tak bohužel mi z úřadu bylo dnes sděleno, že se platí i při změně provozovatele, ikdyž vlastník zůstává stejný. 🙁

 17. Dobrý den,
  příští týden budeme s dědou přepisovat jeho auto na mě. Vše mám načasované tak, abych stíhal evidenčku/zařídit pojištění + jsem objednaný na přepis na úřadě. Známá mě dnes upozornila, že pokud ve velkém techničáku není uvedená zmínka o tom, jaký typ EURO limitu auto splňuje, je možné, že mne z úřadu pošlou na STK, kde si budu muset požádat o „zjištění“ této normy, za poplatek cca 1000 Kč, a celý přepis se tím o další týden zdrží. Zajímalo by mě, co je na tom pravdy, protože jsem o tom slyšel poprvé a nikde se mi nepodařilo tuto informaci najít. Jedná se o vůz Kia Pride Wagon r.v. 1999. Děkuji a přeji hezký den, Šimeček

  • Ve velkém TP mohou být pod položkou EHK nebo také v poznámkách, vzhledem k roku výroby by to mohlo nějaké EURO splňovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *